top of page

HIV / AIDS

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. HIV vīruss vairojas, iznīcinot tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti, un izraisa pastiprinātu imūnsistēmas novājināšanos.

Inficēšanās notiek, ja inficēta cilvēka asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem (sperma, sekrēts, kas izdalās pirms ejakulācijas), nonāk otra cilvēka organismā. Inficēties ar HIV var no viena vienīga dzimumkontakta ar inficētu partneri.

 

HIV infekcija tiek ārstēta ar zālēm, kas nomāc vīrusu vairošanos un stiprina imūno sistēmu, aizkavējot HIV infekcijas progresēšanu un AIDS stadijas iestāšanos, tomēr vīrusu pilnībā iznīcināt nevar. HIV infekcija ir hroniska infekcija, kuras gaitu iespējams kontrolēt. ​ AIDS ir iegūts imūndeficīta sindroms, ko izrasa HIV vīruss. Vīrusa ietekmē iet bojā baltie asinsķermenīši, kas nodrošina cilvēka dabisko imunitāti. Tā rezultātā organisms zaudē spēju pretoties citām infekcijām – cilvēks saslimst un mirst.

Precīzu HIV testu var veikt laboratorijā. Anonīmumus bezmaksas HIV eksprestestus var veikt Testpunktā. HIV ārstē infektologs.

Simptomi

ēstgribas zudums

novājēšana

nogurums, darba spēju samazināšanās

drudzis, paaugstināta temperatūra

izteikta svīšana naktīs

ādas izmaiņas

hroniska caureja

palielināti limfmezgli

Šādi simptomi novērojami arī pie citām slimībām, tāpēc noteikti jākonsultējas ar ārstu, lai precizētu diagnozi!

bottom of page